Migające spotkania dla małych i dużych

ZRÓBMY TO RAZEM!

Warsztaty z języka migowego dla dzieci słyszących budzą wiele skrajnych emocji. Z jednej strony nasze działania spotykają się z niezrozumieniem i zdziwieniem, a z drugiej z zaciekawieniem i aprobatą.

Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy opowiadamy o naszych akcjach i celach, zdarza się nam słyszeć: Eee to nie dla nas. My nie znamy nikogo niesłyszącego, nam to do niczego nie jest potrzebne…. Wtedy w naszych myślach słyszymy głośny krzyk: PRZECIEŻ TO W OGÓLE NIE O TO CHODZI!!!

To o co chodzi?

Przede wszystkim o ogólny rozwój naszych najmłodszych. Nauka języka migowego przez dzieci wpływa na rozwój motoryki małej i dużej, wspomaga kreatywne myślenie i zapamiętywanie, poszerza horyzonty, buduje pewność siebie i (w końcu) pozwala poznać nowy język obcy, wspomagając umiejętności interpersonalne z osobami głuchymi. Poza tym nauka języka migowego przez dziecko staje się często elementem zabaw i łamigłówek rodzinnych!

Czy to rzeczywiście aż tak wiele?

Zdecydowanie tak! Rozwój motoryki małego dziecka jest przygotowaniem do nauki pisania oraz wsparciem właściwego chwytu i czynności układu kostno – stawowego. W dobie nowoczesnej technologii, gdy coraz młodsze dzieci sprawnie i często korzystają ze smartfonów oraz tabletów, jest to wyjątkowo ważny aspekt do pracy z dzieckiem.

Pamięć, koncentracja uwagi, myślenie logiczne i twórcze to procesy, których doskonalenie wymaga nieustannych ćwiczeń. Stąd tak wiele jest ofert zajęć takich jak: szachy, kodowanie czy programowanie. Nauka języka migowego również wspiera rozwój tych procesów. Zapamiętywanie i kojarzenie kolejnych gestów, łączenie ich w zwroty, miganie z pamięci, odczytywanie – to wszystko mówi samo za siebie 😉

Kiedy rozpoczynam zajęcia z dziećmi, zawsze pytam: Czy wiecie czym jest język migowy? Czy wiecie, że są osoby, które nie słyszą? I bardzo, naprawdę bardzo rzadko słyszę: Ja wiem! Dzieci słyszące, w przeważającej większości nie mają świadomości istnienia języka migowego. Widząc osoby głuche, dziwią się, nie wiedzą jak się zachować. Taka sytuacja nie wydarza się, kiedy dzieci mają wiedzę i umiejętności pozwalające im nawiązać choćby podstawowy kontakt z osobą migającą. Dziecko świadome otaczającego go świata, to dziecko pewne siebie. Nie zapominajmy, że społeczny rozwój naszych najmłodszych jest równie ważny.

Dlatego ogromnie cieszę się, że na swojej drodze spotykam coraz więcej osób, które rozumieją i widzą potencjał ukryty w tak nieszablonowej propozycji dla najmłodszych. Nie dziwi więc fakt, że ta oryginalna koncepcja zachęca do współpracy miejsca i ośrodki otwarte na nowe, niecodzienne rozwiązania. Stąd mamy przyjemność współpracować z ludźmi pełnymi pasji i charyzmy. Wasza pomysłowość i kreatywność często wychodzi poza ramy naszej oferty. Choć staramy się mieć zawsze w zanadrzu coś dla każdego malucha, jesteśmy elastyczni i uwielbiamy podejmować nowe wyzwania. Chętnie angażujemy się w różne projekty długo- i krótkoterminowe. Jesteśmy mobilni i chętnie dołączamy do niebanalnych działań.

Jeśli masz w głowie pomysł (albo nawet tylko jego szkic) – skontaktuj się z nami. Razem na pewno uda nam się stworzyć niecodzienną przestrzeń do zabawy i nauki dla najmłodszych, a także dla nas samych!